Steigimas

Teisinės formos pasirinkimas

Visų pirma, pagal veiklą kurią norite vykdyti, reikia pasirinkti organizacijos teisinę formą, t.y., kokia bus jūsų organizacija – asociacija, viešoji įstaiga ar labdaros paramos fondas.

  • Asociacija paprastai steigiama tada, kada ketinama organizacijoje turėti nemažai narių ar savanorių, t.y., kada tam tikras ratas bendraminčių nori kaip nors susijungti po vienu skėčiu ir siekti bendrų tikslų. Asociacijos teisinė forma paprastai renkamasi ir tada, kai kartu dėl bendrų tikslų veikti nori kelios organizacijos, t.y., juridiniai asmenys.
  • Viešosios įstaigos ir labdaros paramos fondai paprastai yra labiau uždari, t.y., juose svarbų vaidmenį vaidina tie, kurie ją įsteigė – patys sprendžią arba kam nors (pvz., valdybai) leidžia nuspręsti kokia veikla bus vykdoma, o organizacijoje veikiantys žmonės (darbuotojai arba savanoriai) tik tai ir įgyvendina. Viešosios įstaigos ir labdaros paramos fondų formos šiuo metu yra išties panašios, tačiau istoriškai fondai buvo (taigi, dažnai taip yra ir dabar) labiau orientuoti į tam tikrų lėšų ar pagalbos teikimą, o viešosios įstaigos teikia paslaugas, įgyvendina projektus.

 

Dažnai tenka išgirsti nuomonę, kad tik viešosios įstaigos gali vykdyti ūkinę – komercinę veiklą. Būtina pažymėti, kad tokia nuomonė yra klaidinga, nes nuo 2004 m. įsigaliojusių įstatymų pakeitimų visoms minėtoms teisinėms formoms leidžiama užsiimti ūkine komercine veikla, jei tai padeda siekti organizacijos užsibrėžtų tikslų.

Apsisprendus dėl teisinės formos, paaiškėja, keliese turite būti, norėdami įsteigti organizaciją: asociacijos atveju steigėjų turi būti ne mažiau nei trys (fiziniai pilnamečiai arba juridiniai asmenys), viešosios įstaigos ir labdaros ir paramos fondo atveju organizaciją įsteigti gali ir vienas asmuo (fizinis arba juridinis asmuo).

Organizacijos steigimas gali vykti dviem būdais – įprastu (notariniu) būdų arba elektroniniu būdu. Skirtumas yra toks, kad steigiant elektroniniu būdų Jūsų pagrindinis organizacijos dokumentas – įstatai – bus sugeneruotas automatiškai ir daug pasirinkimo laisvės juos redaguoti neturėsite, tačiau toks variantas Jums kainuos gerokai pigiau.

Taip pat steigiant organizaciją elektroniniu būdų būtina turėti el. parašą ir jo pagalba prisijungti prie Registrų centro savitarnos.

Labdaros ir paramos fondo steigimas
Viešosios įstaigos steigimas
Asociacijos steigimas

Kitos sritys: